Teufelsberg: The Tower That Lets You Spy Upon Berlin’s Beauty

CZ version(↓Click here to jump to the EN version):

Berlínské tipy na skvělá turistická místa jsem vám už prozradila v tomto článku.

Dnes vám však chci představit jedno unikátní místo, které není tak známé jako již výše v odkaze popsaná místa, ale rozhodně si zaslouží být zmíněno.

Tímto místem je Teufelsberg neboli “Ďáblova hora”. Tato hora byla uměle vytvořená ze sutin zbylých po 2. světové válce. Je také jedním z nejvyšších bodů v Berlíně a pravděpodobně nejzajímavější informací je, že místo sloužilo jako americko-britská odposlouchávací/špionážní stanice během studené války. Ale i v nynější době zde můžete vidět pozůstatky  zmíněné stanice, jejíž zdi jsou poseté různorodými grafity, které jsou ve většině případů opravdu famózní.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Teufelsberg začíná být více a více populární, a to hlavně pro lidi se slabostí k grafitům a nekonvenčním prostředím. A jelikož se toto místo stávám zajímavějším a více navštěvovanějším, majitel se rozhodl budovu a její okolí více zrekonstruovat a udržovat. Z tohoto důvodu budete při vstupu do areálu platit vstupné 8 euro/osoba (pozn.: mějte připravenou hotovost).

Upřímně si myslím, že neexistují správná slova, která by Teufelsberg dostatečně popsala. Toto místo má totiž velmi zvláštní, bohémskou, fascinující, podivnou, nevysvětlitelnou, ale také úžasnou atmosféru. No, a to je přesně to, proč byste tam měli zavítat. Takových míst totiž opravdu není mnoho :).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Doporučuji návštěvu za přívětivého počasí, protože vám chvilku potrvá než se do areálu dostanete. Cesta od nejbližší autobusové zastávky zabere asi 30 min, ale je to velmi pěkná procházka. Kolem i uvnitř Teufelsberg bývalé špionážní stanice je spousta zajímavých věcí k podívání a prozkoumání, a to od umělecky vyzdobených stěn a zajímavých instalací, až po krásný výhled na Berlín z úplného vršku budovy.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tip pro vás: Běžte po schodech až do nejvyšší patra odposlouchávací stanice, najdete tam tmavší kruhovou místnost, postavte se doprostřed této místnosti a nahlas promluvte a nebo zazpívejte. Troufám si říct, že uslyšíte tu nejzajímavější ozvěnu, jakou jste kdy slyšeli :).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA


Objevujete rádi zajímavá a méně známá místa na svých cestách? Dejte mi vědět :).

S úsměvem,

Šárka

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

◊♦◊

EN version:

I have already given you some of my tips on awesome touristic places in Berlin here. 

Therefore, today I’m gonna tell you about a unique place, which is not as known as the other already mentioned places, but it definitely deserves to be shown in the Berliner limelight too.

The place is called Teufelsberg, which in translation means Devil’s Mountain. This hill was man-made and it’s made out of the rubble after the WW2.  It also is one of the highest points in Berlin and probably the most interesting thing about this place is, that it used to serve a purpose of an US-British listening/spy station during the Cold War. Though, even nowadays you are still able to see the remained parts of this station, which walls are from most of the parts covered by various street art pieces and most of them are really cool.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

The Teufelsberg is starting to be more and more popular for people who like street art and unconventional places, and as it is becoming a more interesting and visited place, the owner wants to maintain and reconstruct the area better. Therefore, there is an entrance fee of 8 EUR/person (note: make sure that you have cash).

To be honest, I think there are not enough appropriate words to fully describe this place. It has this weird, awesome, fascinating, creepy, random cool vibe to it and that is why you should go there. There are not many places like this one out there 🙂 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

I recommend visiting this place on a nice day, as you’re gonna take a little hike to get there.  The hike/walk from the closest bus stop takes approx. 30 min, but it’s super lovely. There are many interesting things to look at around the Teufelsberg area (inside and outside of the old spy station). It ranges from the artsy walls and installations to the beautiful view of Berlin from the very top of the building. 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A little tip for you guys: Take the stairs to the very top of the listening station, there is an inside a bit darker circular room, go to stand to the middle and speak or sing up. I’m sure you will hear the most interesting echo you probably ever heard :).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA


Do you enjoy visiting unconventional places on your travels? Let me know guys 😉

With a big smile,

Šárka

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

♠Click Here to Jump to the TOP/ Klikněte zde k přeskočení na začátek článku♠ 

4 Comments Add yours

 1. Marketa says:

  Wow!! V Berlíně jsem byla jednou a naprosto se do něj zamilovala. Moc díky za tip. Trošku mi to připomíná skrytý klenot Kodaně – Christianii 😉

  http://www.secretsofm.blogspot.com

  Liked by 1 person

  1. Active Curls says:

   Ahoj 🙂 Děkuji moc za odezvu;) Jsem ráda, že jsem tě mohla inspirovat dalším parádním místem v Berlíně 🙂 Mně se Berlín taky moc líbí. V Kodani jsem bohužel ještě nebyla, ale určitě pokud se tam někdy nachomýtnu, tak se na Christianii tip od tebe vzpomenu. 🙂 Děkuji! Krásný den x

   Like

 2. Bobiknannie says:

  Nikdy som o tomto mieste nepočula, priznám sa! Ale vyzerá to úžasne. Mám rada takéto zvláštne a netradičné miesta.

  http://lamodaeanarchia.blogspot.it/

  Liked by 1 person

  1. Active Curls says:

   Děkuji moc za odezvu:) Teufelsberg určitě moc doporučuji, pokud máš ráda netradiční místa. Ta atmosféra tam opravdu stojí za to 😉

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s