10 Reasons Why You Should Visit Budapest

CZ version(↓Click here to jump to the EN version):

Nikdo mi neřekl, že Budapešť je tak nádherná! A nebo možná i řekl, ale já jsem se stejně musela přesvědčit na vlastní oči :).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Byl prodloužený velikonoční víkend a já jsem seděla v autobuse, který směřoval do hlavního města Maďarska. Lístky jsem koupila za hubičku od Student Agency/RegioJetu (rozhodně tyto linky doporučuji, pokud chcete levně cestovat po Evropě).

Historická Evropa s nádechem moderního světa, to byl můj první dojem, který ve mně Budapešť zanechala. Touto kombinací si mě očarovala na první pohled.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ubytování, které jsem zarezervovala přes Airbnb, tento oldschool-moderní pocit ještě více umocnilo, jelikož jsem bydlela v jedné ze starších bytovek, která byla naprosto parádní.

Už od prvních momentů strávených v Budapešti si mě toto město podmanilo a já sem chtěla bádat a poznávat co nejvíce z jeho krás.

Ptáte se, co je v tomto městě k vidění a čím by si asi vás tak Budapešť mohla získat, abyste se do ní zavítali na vašich příštích cestách?

Já vám teď prozradím pár důvodů, proč byste měli zvážit návštěvu tohoto charismatického města:

1. CENOVÁ DOSTUPNOST

Nejen že vás překvapí příjemné ceny dopravy do Budapešti, ale i ceny sami o sobě ve městě a za ubytování jsou velice přívětivé. Budapešť je skvělou destinací, pokud chcete cestovat opravdu levně. V Maďarsku se budete cítit o něco bohatší i díky měnovému kurzu, který je  (1 Euro = cca 312 maďarských forintů) :).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

2. HISTORIE

Maďarské hlavní město je nádherným historickým klenotem. Historie tohoto místa je velice rozmanitá a naplněná několika válkami, invazemi, osvobozeními, okupacemi a všechny tyto stopy zde můžete i v dnešní zaznamenat. Toto město se však zrodilo teprve v roce 1873 spojením tří velkých částí: Buda, Pest a Óbuda.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

3. ARCHITEKTURA A PAMÁTKY

Budapešť je nepochybně architektonickým rájem. Z jedinečné kombinace starých a moderních stylů se zatají dech nejednomu návštěvníkovi. Můžete zde vidět různé architektonické styly jako římské ruiny (např. římské město Aquincum), gotické a novogotické, renesanční (např. chrám sv. Matyáše) a neorenesanční (např. operní dům), osmanskou (tureckou) architektura (např. Széchenyi lázně), klasicismus a neoklasicismus (např. Řetězový most), romantický styl (např. Velká synagoga), secesní (např. Gellértovy lázně a Hotel Gellért) a další.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

4. JÍDLO

Budapešť má také co nabídnout všem milovníkům jídla. Kromě tradiční maďarské kuchyně, která nabízí mnohem více než jen světově známý guláš, se zde můžete setkat s řadou dalších kuchyní např. indickou, tureckou, italskou, asijskou a jinými. Určitě doporučuji zajít do jednoho z mnoha Hummus občerstvení a také neopomenout vyzkoušet lahodné gelato zmrzliny, na které můžete narazit téměř na každém rohu. Jen při pouhém pomyšlení na tyto pochoutky bych se hned vrátila zpět :).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

5. NOČNÍ ŽIVOT

Po celém dni prochozeném po památkách můžete zajít do víru velkoměsta a zažít ten pravý městský noční život. Máte zde možnost navštívit jednu z mnoha hospod, klubů, diskoték a barů, ale také můžete vyrazit na párty na lodi nebo dokonce protancovat střevíce a třeba se i trochu smočit na párty v termálních lázních a další super možnosti.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

6. DOPRAVA

Městská hromadná doprava jako jsou autobusy, trolejbusy, tramvaje, metro a vlaky, je efektivní, levný a pohodlný způsob, jak se dostat do všech hlavních turistických oblastí. Centrum města však není vůbec velké, takže pokud máte ubytování dostatečně blízko, můžete si snadno vystačit i s “pěškobusem”. Další výhodnou, zábavnou a jednodušší možností, jak se snadno dostat po městě, je půjčení kola. Já osobně mám zkušenosti s Bubi Bike (více si můžete přečíst o těchto kolech zde).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

7. VÝHLEDY

V Budapešti můžete najít mnoho míst, která vám otevřou dveře k úžasným výhledům. Vzhledem k tomu, že je centrum města poměrně v jedné úrovni, jste schopni vidět dost daleko z téměř jakékoliv vyhlídky. Z vlastní zkušenosti doporučuji návštěvu čtvrti Buda, která nabízí dechberoucí výhledy na centrum obklopené řekou Dunaj. Strana Buda poskytuje vyhlídky jako je Rybářská bašta, břeh Dunaje odkud je krásně vidět na budovu maďarského parlamentu, Gellértova hora a další. Strana Pest poté nabízí úžasné pohledy z vyhlídkové věže baziliky sv. Štěpána, výhledy z nábřeží u budovy maďarského parlamentu, Řetězového mostu, z Náměstí hrdinů a dalších.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

8. TERMÁLNÍ LÁZNĚ

Nebyla by to ta pravá budapešťská zkušenost bez návštěvy alespoň jedněch z termálních lázní.  Jelikož se pod městem skrývá asi 125 horkých termálních pramenů, máte opravdu mnoho možností z čeho vybírat. Celkový koncept všech termálních lázní je velmi podobný, jenom stylově se dost liší. Obvykle všechny lázně skýtají řadu krytých termálních bazénů, kde se teplota pohybuje od příjemně vlažné až po velmi teplou, místnosti s párou, sauny s ledově studeným bazénem a relaxační masážní místnosti. Já osobně jsem navštívila termální lázně Gellért, které mají opravdu přenádherný interiér.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

9. UBYTOVÁNÍ

V Budapešti je spousta možností, kde se ubytovat. Můžete si zarezervovat pokoj v jednom z široké nabídky hotelů, a to luxusních i levnějších nebo můžete vybrat i zajímavý hostel. Moje rada však je, abyste se spíše ubytovali v jednom z mnoha unikátních a autentických míst, které najdete v nabídce Airbnb (pro slevu na vaši první rezervaci klikněte zde). Nebojte se žít jako praví lokálové! 🙂

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

10. SKRYTÉ POKLADY

Pokud si přejete vidět něco jedinečného a ne tak turisticky obvyklého, zkuste prozkoumat skryté budapešťské kouty. Ptáte se, jak je najít? Je to snadné. Prvně byste měli probádat internet, protože tam najdete nespočetně mnoho článků, které poskytují skvělé tipy a nebo se můžete zeptat přímo místních, kteří ví o těchto místech úplně nejvíc. Jsem si jistá, že budete mile překvapeni kolik takových míst můžete objevit. Moje osobní tipy na takovéto “ne úplně profláklá” místa jsou: jeskynní kostel (kostel uvnitř Gellért Hill), krásná procházka podél Margaret (Markétina) ostrovu (uvidíte menší volně přístupnou zoo a japonskou zahradu), židovský památník ztvárněn botami na promenádě řeky Dunaj a nebo také vyhlídku z baziliky sv. Štěpána.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA


A pokud byste chtěli vědět, jaké památky si nenechat ujít, připravila jsem si pro vás seznam mých 10 BudaBEST krás, které jsem doposud navštívila:

1) Rybářská bašta + chrám sv. Matyáše

2) Gellértova hora (včetně Citadely, jeskynního kostela a termálních lázní Gellért)

3) Budova maďarského parlamentu

4) Bazilika sv. Štěpána (včetně vyhlídky)

5) Dunajské nábřeží (včetně malebné jízdy tramvají č. 2 a židovského památníku bot)

6) Náměstí hrdinů

7) Budapešťské mosty (Řetězový most, Alžbětin most, most svobody, Margaret (Markétin) most atd.)

8) Margaret (Markétin ostrov)

9) Budínský hrad

10) Centrální tržnice

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jaký máte názor na Budapešť vy? Také byste se tam rádi podívali?

Já za sebe mohu opravdu jen říci samá superlativa. Byla jsem krásami Budapešti velmi překvapená. Jsem si více než jistá, že návštěva tohoto evropského klenotu nebyla mojí poslední.

Už teď se těším na další setkání 🙂

S úsměvem,

Šárka

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

◊♦◊

EN version:

Nobody told me that Budapest is so beautiful! Or maybe somebody did, but I still had to experience it on my own :).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

It was the prolonged Easter weekend when I was sitting on a bus heading to the capital of Hungary. The tickets were bought via the Student Agency/RegioJet company and they were a bargain (I highly recommend using this service if you wanna travel on a low budget across Europe).

The first impression of Budapest left me with an impression of an old-school European vibe but yet still modern feels to it, and I loved this combination a lot.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

The accommodation, which I booked via the Airbnb site, deepened this old-school/modern impression even further and I really enjoyed my stay in one of the older land lots.

From the first moments spent in Budapest, I was undoubtedly hooked on this city and excited to explore all it can offer.

Do you wanna know what is so great about this place and what could be the breaking point for you to decide on visiting Budapest as your next travel destination?

Let’s start with the reasons why you should consider visiting this charismatic city:

1. AFFORDABILITY 

Not only may the affordable travel options on how to get to Budapest surprise you, but also the prices in the city on its own are impressive, as well as for accommodation. Budapest is a great place when exploring new places on a budget. If you’re coming from another European city, you will definitely feel much richer thanks to the currency rate (1 Euro is approx. 312 Hungarian Forints) :).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

2. HISTORY

Budapest is a magnificent historical gem. The history of the city is indeed rich and filled with many wars, invasions, liberation, reoccupation, and you can see the traces of all these events there even nowadays. Nevertheless, the Budapest city was born only in 1873, when the three big parts: Buda, Pest and Óbuda were united.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

3. ARCHITECTURE AND SIGHTSEEING

This city is indisputably an architectural paradise. The unique combination of old and modern styles will certainly take everyone’s breath away. There are various architectural styles of the Budapest sights including Roman ruins (e.g. Roman City of Aquincum), Gothic & Neo-Gothic, Renaissance (e.g. Matthias Church) & Neo-Renaissance (e.g. Opera House), Ottoman (Turkish) architecture (e.g. Király Baths) , Baroque & Neo-Baroque (e.g. Széchenyi Baths), Classicism & Neo-Classicism (e.g. Chain Bridge), Romantic style (e.g. The Great Synagogue), Art Nouveau (e.g. Gellért Baths & Hotel Gellért) and more.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

4. FOOD

Budapest has so much to offer to all food lovers. Apart from the traditional Hungarian cuisine counting of many more dishes than just the world-known goulash, you can come across many other cuisines such as Indian, Turkish,  Italian, Asian and much more. I definitely recommend dining in of the many Hummus Bars and trying some delicious gelato ice-creams, which you can stumble upon to at almost every corner. My mouth is watering only just thinking about these delights :).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

5. NIGHTLIFE

After all day filled with sightseeing you have plenty of opportunities to go and experience the proper Budapest night life, which offers indeed a lot. You can go to visit one of many pubs, clubs, discos and bars, hop on a boat and enjoy a party on the Danube river or even experience a unique party time in one of the thermal baths, you name it.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

6. TRANSPORT

The city public transport such as busses, trolley-busses, trams, metro, and train lines, is an efficient, cheap and quite comfortable way how to get around all of the major touristic areas. Although, the city centre is not big at all, so if you live close enough, you can easily get around just by foot. Another inexpensive option is to rent a bike and just cruise through the city more swiftly. Personally, I have an experience with the Bubi Bike (read more about it here).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

7. VIEWS

There are many spots, which can open your doors to some stunning views of Budapest. Since the city is quite flat, you can see pretty far from almost any viewpoint. Speaking from my own experience, I recommend visiting the Buda side for excellent views of the city centre surrounded by the Danube river, as well as the views of the enchanting Parliament building. The Buda side provides viewpoints such as the Fisherman’s Bastion, river bank across to the Hungarian Parliament Building,  the Gellért Hill and more. The Pest side offers some amazing views from the St. Stephen’s Basilica rooftop, the riverbank by the Hungarian Parliament Building, the Chain Bridge, the Heroes’ Square and more.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

8. HOT THERMAL BATHS

It wouldn’t have been a proper Budapest experience without a dip in one of the famous hot thermal baths. There are plenty of options you can choose from, as below this city surface is almost 125 thermal springs. The overall layout of all the thermal baths is pretty much the same though, just the style of them differs. They usually contain a number of indoor thermal pools, where the water temperature ranges from warm to hot, steam rooms, saunas with a freezing cold plunge pool and plenty of rooms for a relaxing massage. I visited the Gellert baths, which have such gorgeous inside decorations.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

9. ACCOMMODATION

There are plenty of opportunities where to stay in Budapest. You can find a wide range of hotels from luxurious to cheap ones, as well as hotels, but I think your best bet is to book one of many unique and truly authentic places via Airbnb website (click here to get 27 EUR discount on your 1st booking). Don’t be afraid to live like a true local! 🙂

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

10. HIDDEN GEMS

If you are eager to see something unique and not as touristy as usual, try to look for Budapest hidden gems. How to find them? It’s easy. Firstly, you should look on the internet, as there is a countless number of articles suggesting some cool advice, and secondly, ask directly locals. I’m sure you will be surprised how many awesome places you can visit off the beaten path in Budapest. My personal tips on hidden gems are following: a cave church (a church inside Gellert Hill), a beautiful stroll along the Margaret Island (there is a little free zoo and Japanese Garden), Shoes on the Danube river promenade and the viewpoint of the St. Stephen’s Basilica.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA


And, if you are keen on hearing what sights you shouldn’t miss, I prepared for you a list of my 10 BudaBEST Stunner Sights, which I have visited so far:

1) Fisherman’s Bastion + Matthias Church

2) Gellért Hill (including the Citadel, the Cave Church and the Gellért Thermal Baths)

3) Hungarian Parliament Building

4) St. Stephen’s Basilica (including the rooftop)

5) The Danube riverside (including the scenic tram no. 2 ride and the Jewish Shoes memorial)

6) Heroes’ Square

7) Budapest bridges (the Chain bridge, the Elisabeth bridge, the Liberty bridge, the Margaret bridge etc.)

8) Margaret Island 

9) Buda Castle

10) Central Market Hall 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

What do you think of Budapest? Would you be interested in going there?

I can only say positive things about this stunning city, as I was completely intrigued by it. I’m more than sure that this was not my last visit to this little hidden European gem.

I’m already looking forward to the next time 🙂

With a big smile,

Šárka

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

♠Click Here to Jump to the TOP/ Klikněte zde k přeskočení na začátek článku♠ 

8 Comments Add yours

 1. Emily Jane says:

  Budapest is now on my list!

  Liked by 1 person

  1. Active Curls says:

   Ahh, so happy to hear that Emily 🙂 Hope you will get a chance to cross it out of the list soon 🙂 xx

   Liked by 1 person

 2. Your Budapest photos are so beautiful! And a very useful article that sums up this interesting city so well. Budapest is at the top of my bucket list and I can’t wait to get there someday. Thanks for sharing!

  Liked by 1 person

  1. Active Curls says:

   Ahh, thank you so much! 🙂 It means a lot to me….
   It truly is a wonderful place to visit. I hope you will get a chance to go there soon xx

   Like

 3. Bobiknannie says:

  Skvelý článok. Budapešť už mám dlho na svojom zozname miest, ktoré chcem vidieť. Snáď to čoskoro vyjde.

  Liked by 1 person

  1. Active Curls says:

   Moc děkuji 🙂 Návštěva opravdu stojí za to a doporučuji všemi deseti 🙂 Snad ti to vyjde brzy! X

   Like

 4. Lenka says:

  Skvělý článek Šárko! Krásné fotky a spoustu užitečných tipů. Při příští návštěvě Budapešti bych se ráda zaměřila právě na ty méně profláknutý místa! A taky musím už konečně navštívit termální lázně 🙂

  Liked by 1 person

  1. Active Curls says:

   Moc moc děkuji Leni 🙂 Potěšilo! …Ty méně profláknutý místa jsou opravdu někdy ty nejlepší 🙂 Tak snad ti můj článek na příští návštěvě třeba trošku pomůže;) …Jinak lázně Gellért jsou opravdu moc krásné uvnitř a cestou z nich se můžeš naproti zastavit kouknout do jeskynního kostela, který sice není moc známý, ale je vevnitř moc zajímavý a nebo taky můžeš vyběhnout na Gellért kopec, kde se ti naskytne nádherný pohled na celou Budapešť 🙂 X

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s