Be A Budget Traveller: 9 Money Saving Travel Hacks

CZ version(↓Click here to jump to the EN version):

Také si tajně přejete navštívit všechny ty úžasné světové destinace?

Je tady však jedno velké ALE! Spousta z nás si totiž myslí, že bez většího obnosu $ je to téměř nemožné.

No, špatná zpráva je, že opravdu nějaké ty peníze potřebovat budete, na druhé straně dobrá zpráva je, že to nebude rozhodně tolik, kolik si vlastně myslíte. Ptáte se, jak je to možné?

Podívejte se na mé následující šetřící tríčky, které vám mohou pomoci ušetřit nějakou tu kačku stranou… možná i víc, než si myslíte:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Naplánujte si cestu s předstihem

Nejenom, že plánováním můžete značně ušetřit, ale také se vyhnete pořádné dávce stresu. Zjistěte si co nejdříve, jestli do dané země potřebujete nějaké nezbytné dokumenty, víza nebo třeba i očkování (hlavně do exotických destinací). Také se nezapomeňte s předstihem podívat na letenky, jsou totiž většinou levnější než při koupi na poslední chvíli. Dříve shánějte i ubytování, budete mít větší výběr a tudíž i více možností najít výhodný “deal”.

Vezměte si vlastní svačinu a plastikovou láhev

Věřte tomu nebo ne, ale tím, že si s sebou nabalíte vlastní jídlo a plastikovou láhev (já mám nejradši tuto eko skládací, která šetří místo), tak můžete ušetřit nemalou částku a to hlavně na letištích. Většina letištních obchodů má totiž potraviny a pití předražené. Plastikovou láhev můžete jednoduše naplnit na téměř každém větším letišti u speciálních kohoutků s pitnou vodou.

Využijte městskou hromadnou dopravu a choďte pěšky

Pokud při cestování budete jezdit městkou hromadnou dopravou tak utratíte méně, ale také alespoň kapkou pomůžete našemu životní prostředí. Samozřejmě nejlepší šetřící verzí je však chůze. Choďte co nejvíce pěšky, snížíte tím vaše cestovatelské náklady, škodlivé výpary ve vzduchu, ale také uděláte něco ku svému vlastnímu zdraví, a to se podle mě vyplatí! 🙂

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Využívejte pro volání a psaní zpráv Wifi připojení

Všichni víme, jak tučný účet můžeme dostat za pár hovorů a textovek ze zahraničí. Nezapomínejme, že je 21. století a téměř v každé zemi je možné naleznout na mnoha místech wifi připojení. Takže, proč nevyužít této skvělé možnosti psaní a volání zadarmo? :))

Vezměte si s sebou více vrstev oblečení

Asi nemalá část z nás zná ten pocit, když stojíte před svým kufrem a zkoušíte do něj nasoukat co nejvíce svršků. Balení pro různé scénáře jako horko, chlad, aktivní činnosti nebo i pro byznys příležitosti či večerní akce není zrovna kdovíjak jednoduché, že? Tady je však vaše eso v rukávu s názvem – vrstvení, které funguje vždy a všude! Projděte si svůj “s sebou list” a zamyslete se, kde byste mohli vrstvení nejlépe využít a vyměnit huňatější svršky za lehčí. Začněte s jednoduchými věcmi a postupně pozměňte svůj “s sebou list” na lehčí a vychytanější :).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Vařte si sami nebo jezte jako místní a vyhněte se turistickým pastím

Téměř v každém zemi i městě můžete narazit na občerstvení pro turisty, které najdete v nejvíce navštěvovaných lokalitách. Tyto restaurace/občerstvení pro turisty ve většině případů nabízí neautentické jídlo nízké kvality za velmi vysoké částky. Turistickým pastím se zkuste vyhnout a raději se zeptejte místních, kam za dobrým, levným a ryze autentickým jídlem. Pokud byste chtěli ušetřit ještě o kapku více, je tady pro vás vždy možnost zavítat do místního supermarketu a uvařit si svoje vlastní pohoštění.

Cestujte mimo sezónu a blíže svému domovu

Schválně, kolik z vás si troufne bez váhání říct, že zná všechny krásy naší země a také sousedních zemí? Já si myslím, že mohu bez mrknutí oka konstatovat, že by to nebyla ani polovina, která by mohla opravdu potvrdit znalost všech těchto krás.

Pokud tedy cítíte, že musíte uspokojit vaši touhu po dobrodružství a poznání něčeho nového, nebojte se vyrazit jen pár desítek kilometrů od svého domova. Možná vás překvapí, kolik neobyčejných míst objevíte. Peníze také ušetříte tím, že do nejvíce světově známých destinací pojedete mimo top sezónu, kdy jsou tyto místa “téměř” prázdná (většinou v zimním období).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Vyhněte se placeným atrakcím a najděte ty pravé cestovatelské klenoty

Pokud cestuji do nového místa, vždy se pokouším najít nějaké cestovatelské perličky a tipy, které by vylepšily můj itinerář. Máte možnost najít nepřeberné množství informací o netradičních místech na internetu (vždy naleznete spoustu tipů na to co navštívit, vyzkoušet a vidět), ale můžete se také zeptat přímo místních. Je to jedna z cest, jak vaše cestování můžete obohatit o více nezapomenutelných zážitku a ještě u toho ušetřit nějakou tu korunu na drahých a turisticky “profláknutých” místech.

Zabalte si svojí vlastní lékárničku

Cena za cestu do zahraničí se může vyšplhat do astronomických výšin, pokud se zraníte nebo onemocníte. Nikdy si nezapomeňte sjednat dobré pojištění, hlavně pokud cestujete do rozvojových zemí, kde zdravotnictví není na tak vysoké úrovni.

Kvalitní pojištění je také důležité, pokud plánujete akčnější cestování, kde hrozí větší riziko úrazu. Určitě si také nezapomeňte přibalit svoje vlastní léky na žaludek (změna stravy nebo jen dlouhé cestování vám může nepěkně podráždit žaludek), chřipku, angínu, bolest hlavy, alergii a jiné problémy, které vás mohou na cestách lehce překvapit. Přibalení těchto léku do vašeho zavazadla vám může pomoci ušetřit, pokud by vás nějaká z těchto nemocí “přemohla”.


Takže, co si o těchto tipech myslíte vy? Zdá se vám, že byste mohli některé z těchto rad sami využít, abyste na cestách více ušetřili? Máte také nějaké šetřící cestovatelské tipy?

Těším se, až o nich uslyším. Dejte mi je vědět třeba do komentářů nebo pošlete zprávu :).

S úsměvem,

Šárka

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

◊♦◊

EN version:

Do you secretly wish to travel the world and see all the amazing destinations?

Oh yeah, there is a huge BUT, though! As most of us think that without having a hefty amount of $ it’s almost impossible.

Well, the bad news is that you need to have at least a little bit of money to spend. However, the good news is that it doesn’t need to be nearly as much as you think so. How is it possible?

Look at my following travel money-saving hacks, which could help you to set more money aside…maybe more than you actually think so:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Plan Your Travels Ahead 

Not only can you save a significant amount, but also undesirable stressful situations. Find out as soon as possible if you need a visa, other necessary documents or even some vaccinations (especially in the exotic destinations) for your upcoming travels. Also, try to search for your flights in advance, as the tickets are usually cheaper. On top of that, don’t forget to book your accommodation at your earliest convenience, because there is always a wider selection and therefore you can find a good deal for a favourable price.

Take Your Own Snacks and a Plastic Bottle

Believe it or not, taking your own snacks and a plastic bottle (I like this eco foldable one, which saves space) can be a great money-saver, especially whilst at the airport. At the airport areas, most of the shops have higher prices of food and drinks. The plastic bottle can be easily filled up at many drinkable water points, which are available at almost any larger airport.

Use the Public Transport and Walk a Lot

When using public transport you can save a lot of money, as well as help to save the environment. Although, the best scenario is to walk as much as you can, because on top of reducing your cost and air pollutants, you are doing something truly rewarding for your own body ;). I don’t know about you, but I can see far more merits than cons in this tip.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Use Public WiFi For Texting And Calls

We all know how shocking one’s telephone bill can be after few calls and messages from abroad. Nevertheless, don’t forget it’s the 21st century and in almost any country it’s possible to find a wifi connection, so why shouldn’t we make hay whilst the sun still shines? :))

Wear Layers

I guess, we all know the feeling when you’re standing in front of your suitcase and trying to fit as many clothes as it can bare. Packing for several scenarios like being hot, cold, active, smart or fancy isn’t always the easiest! However, this tip will alaways put an ace up your sleeve – so don’t forget to layer up! Go through your packing list and see which layers could work best for your travels and replace the ‘chunky’ pieces for lighter ones. Begin with the basics and build from that point a new ‘lighter and smarter’ packing list :).

Cook Your Own Meal, Go To The Local Restaurants and Avoid The Tourist Traps

In almost any city or a country you can find tourist food traps: these are places, usually located by the most visited sights, which trick tourists by selling low-quality, inauthentic food for high prices. So, avoid them and rather ask locals where to go for a real authentic and fairly priced meals. If you would rather do some penny-pinching, you can always go to a local supermarket and cook your own meal.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Travel Off Season and Closer To Your Home

How many of you can say, without a hesitation of doubt, that you know all the beautiful places of your own country, as well as your neighbours? I can without a doubt answer, that it would not even be half, who could say that they really do know all of them.

If you feel the adventure urge to get to know something new, do not be afraid to move just a couple of kilometres away. It might even surprise you how many extraordinary places you are able to find. You can also save up just by travelling to the world’s best bits when everyone else isn’t (usually during winter).

Skip The Paid Attractions And Find Those Free Hidden Gems

When I travel somewhere new, I always try to spice up my itinerary with some hidden gems or tips on what to see and visit. Not only can you look at the internet for some places off the beaten paths (and there is always something different to try or see), but also just simply ask the locals. This is one of the ways how you can make your travels even more memorable, as well as save some pennies on the costly touristic sights.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pack Your Own First-Aid

Travelling abroad can get astronomically pricey if you are injured or sick. Never forget to get a good insurance, especially if you’re travelling to developing countries, where the healthcare isn’t really high-quality.

Even, if you’re planning more active travels when injuries are of a higher possibility, it’s also greatly advisable to be well-insured. On top of that, don’t forget to pack some medicines for stomach problems (change in diet or simply just from longer travels), cold, flu, headache, allergy pills, and other necessary medications which can save a quite hefty amount for you.


So, what do you think? Can you follow some of this advice in order to save for your travels or even whilst you’re travelling? Eventually, do you have any saving tips of your own?

I’m keen to hear that all. Let me know in the comments below or send me a message :).

With a big smile,

Šárka

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

♠Click Here to Jump to the TOP/ Klikněte zde k přeskočení na začátek článku♠ 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s