South Africans vs Czechs: 10 Differences That Might Surprise You

CZ version(↓Click here to jump to the EN version):

Díky tomu, že jsem měla možnost strávit v Jihoafrické republice (dále jen JAR) nějaký ten pátek, tak jsem si samozřejmě všimla i určitých kulturních odlišností, jiných norem a zvyků.

Některé můžou byt pro Čechy úsměvné, jiné možná naprosto nepředstavitelné. Téma kulturních odlišností mezi Čechy a Jihoafričany by mohlo být napsáno na několik desítek stran, protože v JAR není vlastně jen jedna jihoafrická kultura, v této zemi žije totiž hned několik kultur.

Já vám teď však prozradím alespoň 10 zajímavých odlišností, které jsem poznala z mého úhlu pohledu. Některé vás možná zajímavě překvapí. Však posuďte sami…:-)

Odlišnost č. 1: Transport/Taxi

V JAR je vše jinak! Jezdí se vlevo, silnice jsou mnohem širší než u nás v ČR. Najdete silnice v dobrém a možná i lepším stavu než u nás, ale jsou tu  i pěkné “polňačky” s volně přecházejícími krávami po silnici.

Neexistuje tam téměř žádná hromadná doprava. Pokud nějaká je, tak jen ve velkých městech jako Kapské Město nebo Johannesburg, ale i ta není úplně taková, jak jsme zvyklí u nás.

K tomu se asi vztahuje i to, že je v JAR zcela normální mít v rodině několik aut, protože je to vlastně téměř jediný reliabilní prostředek, jak se někam dostat (vzdálenosti jsou tu ohromné).

Pokud se Čech chce dostat z jednoho konce republiky na druhý, jednoduše vezme vlak a asi tak za 6 hodin tam bude. Pokud byste však toto chtěli udělat v JAR, musíte nasednout na letadlo a letět asi tak 2 hodiny (jako třeba z ČR do Anglie).

Pokud byste si chtěli vzít taxi, tak si dávejte pozor, jaké taxi berete. Jezdí tam totiž dodávky nazvané Taxi, které vás sice vezmou za pár kaček, kam budete potřebovat, v ten moment ale opravdu nevíte, kam vlastně dojedete a jestli má řidič vůbec řidičák. Doporučuji použít aplikaci Uber, která je v JAR velice populární.

Odlišnost č. 2: Sundávání a nesundávání bot

Pokud Jihoafričanovi neřeknete, že si má v předsíni zout boty, tak to zcela jistě neudělá. Tato odlišnost není zase tak úplně jihoafrická, protože znám spoustu jiných kultur, které to mají obdobně. Takže když jste v JAR, tak boty NEZOUVAT.

Další vcelku vtipné povšimnutí pro mě bylo, že jsem viděla spousty lidí chodit v JAR bos a to nejen na pláži (kde je to normální), ale také v supermarketech, na silnicích a řízení bos tam není taky úplně nenormální :).

Odlišnost č. 3: Pomocná síla téměř na každém rohu aneb “hoď nohy na horu a hoď se do klidu”

Znáte ten pocit, když v supermarketu nestíháte dávat nákup do tašky, k tomu ještě platit a celé to vlastně zkoordinovat? V JAR tohle rozhodně nepocítíte, mají tu totiž pracovní sílu na to, aby vám nákup do vaší tašky narovnala (+ košíky máte volně přístupné bez dávání žetonů nebo mincí).

“Lehárko” máte i při tankování. Srolujete okénko, pozdravíte asistenta, řeknete za kolik a už se vám auto tankuje. Můžete si také nechat omýt okénka a nebo třeba celé auto, které vám umyje ne auto-myčka, ale lidská pracovní síla.

V JAR je také zcela běžné, že máte doma paní na úklid nebo na hlídání dětí.

Jelikož je tam velká pracovní nezaměstnanost, je zcela běžné vidět pracovníky, kteří třeba drží značku informující o práci na silnici. Také můžete například vidět kopat jámu 5 lidí, z nichž jeden kope a 4 se mu smějí 🙂

Odlišnost č. 4: “African Time” vs dochvilnost v ČR + vyjadřování času

V ČR dáme hodně důrazu na dochvilnost, někteří lidé přijdou na schůzku raději dříve než-li později. Občas se nám stane, že se o pár minut opozdíme, v tom případě však dotyčnému, který na nás čeká, hned voláme, že budeme mít mírné zpoždění. V JAR je nedochvilnost (a to občas i několikahodinová) a také rušení věcí na poslední chvíli naprosto běžná věc.

Jihoafričani nikam nespěchají, na vše je dostatek času a vše je bráno s naprostou pohodou, tomu se říká “African Time” (nic pro ty, kteří mají time management do puntíku). Téměř všichni chodí pozdě. Musím říct, že občas tato vlastnost přijde vhod, když sami nestíháte. Na druhé straně je to také značně frustrující např. když čekáte půl hodiny na zaplacení nákupu. :))

V JAR se setkáte i s jiným vnímáním a vyjadřováním času, což je podle mě důležité vědět. Já jsem ze začátku moc nechápala, když se řeklo “We´re going just now. = Jedeme hned teď.” a nakonec jsme jeli nejdříve tak za půl hodiny.

“Just now” totiž v JAR znamená, že pojedeme někdy v blízké budoucnosti, což vlastně může být za jakkoliv dlouho. Zatímco “We´re going now now = Jedeme teď teď.” znamená, že jedeme hned.

V JAR je také zvykem brzy ráno vstávat např. v 5 či 6 hodin ráno a chodit dříve na kutě asi tak mezi 22 a 23 hodinou, žádné dlouhé ponocování pokud zrovna nejdete na “jol” (párty).

Odlišnost č. 5: Přecházení na červenou

Ano, i my v ČR přecházíme na červenou, ale vždy máme na paměti, že bychom neměli a rozhlížíme se, jestli není nějaké policejní auto poblíž, aby nám napálilo tučnou pokutu. Pokud byste však v JAR čekali na zelenou, tak se asi nejspíše nedočkáte. Auta totiž na tyto signály pro chodce vůbec nereagují, dávejte tedy velký pozor při přecházení silnic a nepočítejte s obezřetností řidičů, mohlo by se vám to pěkně vymstít.

Odlišnost č. 6: Mnoho kultur a barev pleti

V JAR žije asi 41 milionu lidí ze 4 etnických skupin: černí, bílí, barevní a asiaté, kde černé obyvatelstvo tvoří asi kolem 80 % populace (různé kmeny) a bílé obyvatelstvo (původ holandský či britský) něco málo přes 10 %. Je tam také 11 oficiálních jazyků! (a to u nás většina Čechů je rozhozená, když na ně někdo promluví anglicky :)).

V JAR není také problém mluvit otevřeně o své barvě a nazývat se černým, barevným, bílým, žlutým, což např. v USA je spíše tabu. No, a u nás v ČR to tak úplně nehrozí, že bychom se rozlišováním barev museli nějako zvlášť zaobírat.

Odlišnost č. 7: Sociální život

Z mého úhlu pohledu si myslím, že v JAR lidé žijí o něco bohatším sociálním životem než v ČR. Je to určitě i dáno tím, že mají na něj více času díky všem pomocným silám, které za ně dělají práci, kterou si v Čechách každý dělá sám.

Lidé jsou také zvyklí se hodně navštěvovat doma. Více než do barů a hospod (což je u nás v Čechách) chodí na drink nebo večeři k někomu domů, kde případně i často přespí, jelikož hromadná doprava nefunguje a cestování v noci nebo s nějakým alkoholem v krvi není úplně žádoucí.

Celý národ rozhodně spojuje sport, a to především ragby, kriket a fotbal. Koneckonců v ragby je JAR jednou z nejlepších zemí na světě. U nás v ČR jsme většinou také daleko silnější národ, když se hraje nějaký důležitý hokejový zápas :).

Odlišnost č. 8: Velké rozdíly v kvalitě života

Rozdíly mezi venkovem a městem v ČR jsou víceméně znatelné, ale zdaleka ne tak, jako rozdíly venkova, příměstí a města v JAR. V JAR jsou rozdíly dány jak historicky, ekonomicky tak i kulturně. Odlišné úrovně života jsou tu vytvořené mnoha faktory, které jsou kapitolou sami o sobě. Můžete tam na jednom místě vidět luxusní vilu s nekonečným bazénem a o pár kilometrů dál chatrč bez elektřiny…

Odlišnost č. 9: Jídlo

U nás je hlavním jídlem oběd, v JAR je to však večeře. Tudíž se nedivte, když na byznys meeting budete pozváni na večeři spíše než na oběd.

Braai! Tohle slovo si rozhodně zapamatujte, v JAR má totiž velkou váhu :). Braai neboli barbecue/gril na otevřeném ohni (bez použití plynu) jihoafričané milují. Je to pro ně i důležitá sociální událost, kdy pozvou své přátele domů, popovídají, popijí a mezitím si ugrilují nějaké dobré maso nebo jejich oblíbené boerewors (klobásy).

Naše české “opekání špekáčků” nebo grilování je oproti jihoafrickému braai jen velmi vzdáleným přirovnáním (možná grilování prasete se k tomu blíží více) :)). Koneckonců je to však stejně skvělá zábava, když se sejde správná parta lidí. Měli bychom to dělat častěji, nemyslíte?

Odlišnost č. 10: Zdravení

Lidé v JAR jsou daleko více otevřenější a přívětivější při setkání s novou osobou. Téměř všichni se vás budou snažit poznat co nejvíce (a když jste cizinec, tak ještě o to víc). Také první forma pozdravu při přátelském setkání je daleko více otevřenější než naše formální potřesení rukou. V JAR buďte v 99 % připraveni na vřelé objetí při prvním seznámení, ale i také jen tak na přivítanou nebo rozloučenou.


Kulturní rozdíly v JAR jsou velice různorodé a jak už jsem dříve zmínila, rozhodně se nedají napsat jen na pár řádků.

Pokud bych však měla shrnout mé dojmy z Jihoafričanů několika přídavnými jmény, tak by to byly tyto: PŘÁTELŠTÍ, POZITIVNÍ a ENERGIČTÍ.

Myslím si, že by nám v ČR občas neuškodilo se také na svět dívat více pozitivně a s úsměvem. Jihoafričané by se zase mohli od nás přiučit time managementu a lepší organizovanosti (a jak uvařit dobré pivo) :).

Poznání nové kultury nám může otevřít oči a vidět svět z naprosto odlišného úhlu pohledu, který nás vnitřně obohatí a rozšíří naše obzory.

Máte také zkušenost z jiné kultury, která vás překvapila nebo třeba i rozesmála? Budu moc ráda, když mi napíšete zprávu nebo komentář dole pod článek :).

S úsměvem,

Šárka

◊♦◊

EN version:

Thanks to the opportunity that I got to spend some time in South Africa (“SA”), I have obviously noticed certain cultural differences, different standards and habits.

Some of them may be a bit amusing for Czechs, and others might be absolutely unimaginable. The topic of cultural differences between Czechs and South Africans could be written on several dozens of pages, as there is not just a single culture in SA, but rather multiple cultures that make up the nation. 

However, I will describe at least 10 interesting differences, which I have experienced. Some of them might be quite a surprise for you, but I will let you judge for yourself…:)

Difference no. 1: Transport / Taxi

Everything is different in SA! You drive on the left side of the road, the roads are much wider than in the Czech Republic (“CZ”). You can find roads in a better conditions than ours, although you can experience “good” rural roads full of potholes and cows crossing freely.

There is almost no public transport in SA. If there is any, it´s only in the big cities such as Cape Town or Johannesburg, but even there it´s not quite what we are used to in the CZ.

The following thing probably applies to this issue, it´s completely normal to have more than one car in a family. It´s actually probably the only reliable means of how to safely and quickly get somewhere (the distances in South Africa are huge).

If a Czech person wants to get from one end of the country to the other one, you would simply take a train and you would arrive approx. in 6 hours. If you would like to do the same in SA, you have to get on a plane and fly approx. 2 hours or even more to get to the other end (it´s probably the same as from the CZ to the UK or even slightly more).

If you´d like to take a taxi I advise you to be cautious about what taxi you´re taking. As there are vans called Taxi, which will take you somewhere for few cents, but you don´t really know where you´re heading in that moment. You don´t even know if the driver has a driving license. I recommend using the Uber app, which is very popular in SA.

Difference no. 2: Taking Off and On your Shoes 

If you don´t tell to your South African visitor to take off his/her shoes in the hall of your house, he/she wouldn’t certainly do so. This difference is not completely just for SA, I know a lot of other cultures that have this same habit. So, whilst you are in SA, do NOT take off you shoes :).

Another funny thing I notice, was that I´ve seen lots of people walking barefoot in South Africa. Though, it wasn’t only on the beach (where it´s completely normal), but also in the supermarkets, on the roads, as well as, driving barefoot is also quite a normal thing to do.

Difference no. 3: Assistance Force/Workforce On Almost Every Corner Or “Put Your Feet Up And Chill out”

Do you know the feeling when you´re in a hassle to put hundred of items into your bag by the cashier at the supermarket, as well as, you have to pay and all that other jazz? In South Africa, you won´t certainly feel that way, because they have an assistant to put all your bought items into your bag for you (+ trolleys are unlocked without the coin/chip opening system).

You can chill out even when you´re refuelling your car. You just simply roll down you car´s window, say hello to your assistant, say for how much you wanna refuel your car and “voilá”. You can also get your car´s windows washed, or even an entire car, which won´t be washed by an automatic car-wash machine but by human labour.

It´s also quite common to have a cleaning lady or a babysitter at South African homes.

Since there is a huge unemployment situation, it´s quite common to see workers who are holding a sign informing about the road works or to see people digging a hole whilst one of them digging and 4 others are laughing at him :))


Difference no. 4: “African Time” vs Czech Punctuality + The Time Perception 

In the Czech Republic we put a lot of emphases on the time punctuality. Some people might rather come even a bit earlier for a meeting to be sure that they are not late. Sometimes, it can happen happen that we are about to be a few minutes late. So, in this case, however, we will apologetically call to the person who awaits us with information about our slight delay. In South Africa, there is tardiness (sometimes even several hours) and cancellations of appointments at the last moment a quite normal thing.

South Africans are not in a hurry. They are chilled about everything, they do not rush and everything is taken with an absolute chilled vibe, this is called the “African Time” (nothing for those who have time managed on the dot). Almost everyone is running late there. I must admit, this feature sometimes comes in handy when you are running late on your own. On the other hand it can be also very frustrating e.g. if you wait half an hour to pay your purchase at the supermarket. :))

There is also a different time perception in SA, which is according to my opinion quite important to know. Honestly, when I came to SA for the fist time, I did not understand when someone said “We´re going just now” and we left only after 30 minutes to an hour later.

“Just now” means in SA that you will go some time in the near future, which might be any time period you think it is suitable. While “We´re going now now” means that we´re going just now in the moment.

It is also usual to get up early in the morning round about 5 or 6 am and go to bed quite early between 10 and 11 pm. There are no late nights if you do not have a “jol” (a party), though. 🙂

Difference no. 5: Crossing At The Red Light

Yes, even in the CZ we sometimes cross at the red light, but we always have in the back of our minds that we shouldn´t, and we also always look around to make sure we don´t spot any police car nearby to give us a hefty fine.

However, if you would wait for the green light in SA you would be probably waiting forever. Cars don´t take much care about these pedestrians signs, therefore, be very careful when crossing the road and do not expect cautious drivers, it could backfire on you.

Difference no. 6: Many Cultures and  Colors

There are approx. 41 million people in SA from 4 ethnic groups: blacks, whites, coloreds and Asians, the black population makes up about 80 % of the population (different tribes) and whites (Dutch or British origin) a little over 10 %. There is also 11 official languages! (and in the CZ, lots of people are upset about just speaking in English with someone) 🙂

In SA, there is also no taboo or a problem to speak openly about their skin color and call themselves black, white, colored, yellow/Asian, which is quite a taboo e.g. in the USA. Well, in the CZ it really is no danger that we would need to have a particular problem with distinguishing some colors.

Difference no. 7: Social Life

According to my own perception, I think that people in SA live a little bit richer social life than here in the CZ. It´s certainly also due to the fact that they have more time for it, as they have so much help for their every day chores, which in the CZ usually everyone does on their own.

People there are also quite used to visiting others at their homes. They would be more likely go to grab a drink or to have dinner at someone´s house than in a bar or a pub. They also often stay at other houses overnight as the public transport does not exist or it is not reliable, as well as, travelling at night and maybe with some alcohol in the blood is not entirely desirable.

The whole nation is definitely connected through sports such as: rugby (the no 1 in SA), cricket and soccer. After all, SA rugby players are some of the best in the world. In the CZ, we also usually tend to be a stronger united nation when there is an important hockey match. 🙂

Difference no. 8: A Big Differences in Quality of Life

The differences between urban and rural areas in the CZ are more or less slightly noticeable, definitely not nearly as much as differences in SA. The inequalities in SA are given by historically, economically as well as culturally matters. Different quality of life was formed by many factors which are chapter on their own. You can see a luxurious villa with an infinity pool, and few kilometres further there is a shack without electricity…

Difference no. 9: Food

Our main meal in the CZ is lunch, in SA it´s dinner. Thus, do not be surprised if you will be invited for business dinner rather than lunch.

Braai! You should remember this word, it has a huge importance in SA :). Braai or barbecue/grill on an open fire (without using a throttle) is absolutely loved by South Africans. It means a great and important social event,too, where you invite your friends over, have a chat, drink and in the meantime you barbecue some tasty meat or their favorite “boerewors” (thick sausages).

Our Czech bonfire with roast sausages on a stick or grilling compared to the SA braai is a very distant analogy (perhaps grilled pig is more appropriate one :)). After all, it is the same fun when you are with the right bunch of people. We should do it more often, don´t you think so?

Difference no. 10: Greetings

People in SA are far more open and friendly when meeting a new person. I can guarantee that almost all of them will try to get to know you as much as possible (and if you’re a foreigner they will be even more interested in knowing you better). Even, when you’re meeting a person for the first time, the first greeting is way more friendlier and open than our formal handshake in the CZ. In South Africa, you should be prepared in 99% cases for a bear hug when meeting a new person, as well as, when you’re greeting or saying goodbye to someone.Cultural differences in SA are extremely diverse, and as I mentioned earlier, they can’t certainly be written on just few lines.

Though, if I had to summarise my impressions of South Africans in just several adjectives, they would be as following: FRIENDLY, POSITIVE and VIBRANT.

I think that people in the Czech Republic could learn from South Africans to be more positive and to smile more often. On the contrary, South Africans could learn from Czechs  better time management and organisational skills (and maybe how to brew good beer) :)).

Getting to know a new culture can open up your eyes and see the world from a totally different angle, which can internally enrich and broaden your horizons.

Do you also have an experience of a different culture which surprised you or even made you laugh?

I will be more than happy if you send me a message or write a comment below :).

With a big smile

Šárka


♠Click Here to Jump to the TOP/ Klikněte zde k přeskočení na začátek článku♠ 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s