How To Stay Fit During Winter Time

EN version (↓Klikněte na tento text pro přeskočení k CZ verzi):

Winter, the time of Christmas cookies and all sorts of other yummy goodies as well as long evenings spent in our warm houses, all of this can mess up our plans for a fit body and mind during the cold months.

Even though workouts during winter are much more difficult and in lots of cases our motivation to exercise is lacking, nothing is lost. I am here to give you that nudge to help get you back on your way.

There are activities which can be done even during winter days and some can actually be done only during winter. These activities might help us to remain being active (even with a smile on our dial), and thereby they contribute to our healthy body and mind (speaking from my own experience :).


Indoor Workouts

If you are cold easily, winter weather bothers you a lot and you feel best in the warmth of your house or any other indoor places, you can still be active. There are several options how to do so:

1.Go to the Gym

The gym should be mostly warmer than being outside (and after few minutes the “heat” should be dripping out of you there anyways :)). If you aren´t keen on exercise machines and other exercise equipment you are able to choose from a variety of group lessons in most of the gyms eg. from slower yoga lessons to an intensive training like HIIT (high-intensity interval training). You can go for a swim, as well as, for a jog on a treadmill. There are many options you can go for.

2. At-Home Workouts 

Workouts at home are my favourite ones. Thanks to exercising at home you are able to save lots of money for the gym pass, and maybe even more importantly your time that you would most probably spend on going to the gym, getting ready, changing your clothes, waiting at the front desk to pay the entrance, waiting for the lesson or even for an available machine etc.

Another bonus is that at home you can wear anything you want for your exercise, and you definitely do not need to care about your look at all, because you are comfortable in your own “territory” 🙂 (if you are the type who is limited and bothered by these aspects at the gym).

If you have no exercise equipment at home, it´s completely fine. You can exercise just with your own body weight. All you need is MOTIVATION and approx. 30 minutes of your time (preferably on a daily basis) :).

ACTIVE CURLS TIPS FOR HOME EXERCISE:

 • Get a jump rope (worth a few bucks, but it can help you burn hundreds of calories).
 • If you aren’t sure how to exercises at home, I recommend taking a peek at the YouTube channels for various workouts eg. my favorite channel is for example FitnessBlender.

+ Do not take an elevator (go and walk up the stairs), as well as, get off the tram/car/bus  one or two stops further from your house and just simply take a stroll and finish the rest of the way on your own.


Outdoor Workouts

The winter time definitely doesn’t have to be only about exercising at the gym or at home. Winter associated with snow and frost offers plenty of outdoor activities.

1.Go ice skating, brush up on your down-hill and cross-country skiing techniques

What other season is more suitable for these wonderful and fun sport activities than winter?

2.Go for a winter bike ride or for a light jog

If you don’t fancy any winter sports or snow and frost hasn´t appeared by your hometown yet, there are other ways how you can still stay active. Remember to put on a few layers of warm clothes and then just head out :).


ACTIVE CURLS TIPS FOR OUTDOOR ACTIVITIES:

 • Snowboarding, I absolutely love this sport, so I highly recommend trying out this awesome winter activity to everyone.
 • Build a snowman, an igloo or go for a bobsleigh ride (and why not? Let’s go back to the childhood years hand by hand with the burnt calories and fat :)).
 • Take a stroll through a winter city or nature (Do you not think that winter landscape is just absolutely gorgeous? Why would you stay at home and not take a glance at the wintry beauty look and in my case even take some cool pictures? :).


As you can see, the winter season doesn’t have to only mean some extra “Christmas kilos” and hibernation in front of the TV :).

Be active even during winter, take advantage of some of these tips or maybe even other people’s tips, and I am sure that you will welcome the swimsuit season with a careless and confident smile on your face :).

How do you exercise during winter? What do you like the most about this season? Let me know 🙂

With a big smile

Šárka


◊♦◊

CZ version:

Zima, čas vánočního cukroví a všelijakých jiných dobrot, dlouhé večery strávené v teple našich domovů, to vše nám v tomto chladném období může udělat čáru přes rozpočet v naší cestě za fit a zdravým tělem a myslí.

I když je cvičení v zimě mnohem složitější a také nám v těchto měsících většinou chybí dostatek motivace, nic však není ztraceno. Já vám teď poradím, jak se dostat zpět na vaši cestu.

Existují totiž aktivity, které můžeme dělat i v zimě a některé vlastně jen v zimním období. Tyto aktivity mohou pomoci k tomu, abychom zůstali v pohybu (a to i s úsměvem na tváři) a tím přispěli ke zdravému tělu a mysli i v zimě (mluvím z vlastní zkušenosti) :).

Cvičení uvnitř 

Pokud vám zima a chlad vadí a jste nejradši doma nebo kdekoliv jinde v “teplíčku”, tak i tam můžete zůstat aktivní. Nabízí se tu hned několik způsobů jak:

1.Běžte si zacvičit do posilovny

V posilovně by mělo být většinou teplo (nebo alespoň po pár minutách by už z vás “teplo” mělo přímo kapat :)). Pokud nejste milovníci cvičebních strojů a jiných pomůcek, tak si ve většině fitek můžete vybrat ze škály skupinových lekcí, a to např. od pomalejší jógy až po intenzivní trénink jako HIIT (high-intensity interval training). Můžete si však jít také zaplavat a nebo chvíli zaběhat na běžícím pásu. Možností aktivit je tam nespočetně.

2. Zacvičte si doma 

Domácí cvičení je mé oblíbené. Můžete tím ušetřit peníze za permanentku do fitka a hlavně také čas, který byste strávili přemísťováním se do fitka, převlékáním, placením, čekáním na lekci, stroj apod. Dalším bonusem je, že můžete cvičit v čemkoliv, vypadat u toho jakkoliv a prostě se cítit fajn ve svém “teritoriu” 🙂 (pokud jste zrovna typ, kterému přesně tyto věci na posilovnách vadí).

Pokud doma nemáte žádné cvičební pomůcky, tak to ničemu nevadí, protože můžete cvičit i se svým vlastním tělem. Jediné co k tomu potřebujete je MOTIVACE a cca 30 minut času (nejlépe denně) :).

ACTIVE CURLS TIPY NA DOMÁCÍ CVIČENÍ:

 • Pořiďte si švihadlo (stojí pár korun, ale dokáže vám pomoci spálit stovky kalorií).
 • Pokud nevíte, jaké cviky doma zkusit, doporučuji kouknout na Youtube kanály o cvičení např. můj oblíbený kanál je FitnessBlender.

+ Nejezděte výtahem ( běžte pěšky do schodů) nebo také vystupte o zastávku či dvě dále a domů se projděte apod.

Cvičení venku

Zimní období však nemusí být jen o cvičení doma nebo v posilovně. Zima a s ní spojený sníh a mráz nabízí spoustu venkovních aktivit.

1.Běžte si zabruslit, oprašte lyže nebo běžky

V jakém jiném období bychom měli tyto báječné a zábavné aktivity využít než v zimě?

2. Zimní projížďka na kole či lehčí jogging

Pokud nejste na žádné zimní sporty a nebo sníh ani mráz zrovna vaše místo ještě nenavštívil, jsou tu i jiné možnosti, jak být aktivnější. Nezapomeňte navrstvit oblečení a pak už jen hurá ven :).

ACTIVE CURLS TIPY NA VENKOVNÍ AKTIVITY:

 • Snowboarding, já osobně tento sport miluji, takže každému vřele doporučuji tuto skvělou zimní aktivitu vyzkoušet.
 • Postavte sněhulákaiglú a nebo běžte bobovat (a proč ne? Zpátky do dětských let společně se spálenými kaloriemi a tukem :)).
 • Procházka zimním městem nebo přírodou (Nemyslíte si, že zimní příroda je naprosto nádherná? Proč zůstat doma a nejít se na tu nádheru podívat a v mém případě i něco vyfotit? 🙂

Jak vidíte, zima nemusí jen znamenat “vánoční kila” a hibernaci před TV :).

Buďte aktivní i v zimě, využijte některých z těchto nebo třeba i jiných tipů a jsem si jistá, že plavkovou sezónu uvítáte s bezstarostným a sebejistým úsměvem :).

Jak sportujete vy v zimě? Co vás na tomto období nejvíce baví? Dejte mi vědět 🙂

S úsměvem

Šárka

♠Click Here to Jump to the TOP/ Klikněte zde k přeskočení na začátek článku♠

3 Comments Add yours

 1. Always a Foreigner says:

  Going snowboarding for a week starting Tuesday! Cannot wait. It works muscles you didn’t even know you had. Loving your content, and excited to follow along!

  Liked by 1 person

  1. Active Curls says:

   Thank you so much 🙂 It means a lot to me!…Aaah, so lucky that you’re going snowboarding for a whole week! Where are you off to? ..It’s definitely an amazing workout. The best thing is, that you have so much fun whilst doing it 🙂

   Like

   1. Always a Foreigner says:

    I know! It’s a blast it’s easy to forget you’re even exercising. We’ll be going to Telluride in Colorado. I also love snowboarding because often times the views are incredible as well…really the best of both worlds!

    Liked by 1 person

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s