Safari in South Africa: An Experience You Won’t Ever Forget!

EN version (Klikněte na tento text pro přeskočení k CZ verzi):

Today I´m going to take you back to my African adventure, specifically we´ll go on safari. I´ve experienced safari for the very first time and I hope it wasn´t the last time. I´d love to experience the incredible feeling of being a part of unfettered and beautiful African nature again.

For me, as a European from the mountain area (where you can find only peaceful animals), safari, filled with lions, elephants, hippos, buffaloes and other African animals, was one of the most powerful experiences ever.


The Safari, which I visited in South Africa is called Ndaka Safari Lodge, and is located in Nambiti. Nambiti is situated in the province of Kwazulu-Natal near the town of Ladysmith, which is about 240 km from Durban (about 3 hrs. by car) and about 360 km (about 4 hrs by car.) from Johannesburg. Therefore, this safari lodge is easily accessible by car from the larger cities.


Ndaka Safari Lodge, a place in which I stayed with my South African family , was an experience on its own. The accommodation there is really exquisite. Worth mentioning is also the lovely and so helpful staff of the lodge, and last but not least the food in the form of buffet, which was the icing on the cake of this dream “safari home.”We spent three wonderful days there, and every day we had 2 safari rides: in the morning and in the evening, where each ride lasted 3 hours, which flew at lightning speed. There was always something fascinating to watch.


In the Ndaka Safari you can not only spot the well-known African “Big Five”, which consists of elephant, buffalo, leopard, rhinoceros and lion, but you can also see other animals such as hyenas, cheetahs (which is quite difficult to spot) giraffes, zebras, more than 300 kinds of birds and hundreds of other wild animals.


A new adventure, in which you literally catch your breath in wonder, lurks around every corner.

An unforgettable experience was also amplified thanks to savvy and experienced drivers/guides. They will show you even the least accessible places on the wheels of open jeeps, which give a feeling of safety, but also the feeling of being a part of the wild African nature.


I was really lucky that I had the chance to see so many beautiful animals. Some of them were only a few meters away or in some cases even just few centimetres from the vehicle. Unfortunately, from the “Big 5”, I did not see a leopard, which probably had a perfect disguise :).


I took away from the safari adventure one of the best experiences ever, as well as, a lot of interesting information about the African wilderness. It was definitely one of the most powerful experiences I’ve ever undergone, and therefore,  I´d like to at least partially share this adventure with you through a video and photos :).


I wonder what kind of animal you would  like to spot on safari? Do you have a favourite one? For me it was definitely a lion family :).

With a big smile

Šárka


Click here to jump to the video

◊♦◊


CZ version:

Dnes se s vámi vrátím zpět do mého afrického příběhu, a to konkrétně na safari. Safari jsem zažila úplně poprvé a doufám, že ne naposledy. Ráda bych znovu zažila ten neskutečný pocit, kdy se stanete součástí nespoutané a krásné africké přírody.

Pro mě, jakožto Evropanku z hor (v kterých najdete jen téměř samá mírumilovná zvířata), bylo safari s lvy, slony, hrochy, buvoly a dalšími africkými zvířaty jedním z nejsilnějších zážitků vůbec.

Safari, které jsem navštívila v Jihoafrické republice se jmenuje Ndaka Safari lodge a nachází se v Nambiti. Nambiti leží v provincii Kwazulu-Natal nedaleko města Ladysmith, které je vzdálené asi 240 km od města Durban (cca 3 hodiny autem) a asi 360 km (cca 4 hod.) od Johannesburgu. Z větších příletových měst je safari tedy lehce dostupné autem.

Ndaka Safari Lodge, místo, v kterém jsem bydlela se svoji JAR rodinou, bylo zážitkem samo o sobě. Ubytování je zde opravdu naprosto přepychové. Za zmínku také určitě stojí úžasně milý a vstřícný personál a v neposlední řadě jídlo ve formě švédských stolů, které představovalo lahodnou třešinku na dortu tohoto snového “safari domova”.

Strávili jsme zde 3 nádherné dny, kdy jsme měli každý den 2 safari vyjížďky ráno a večer, každá po 3 hodinách, které utekly rychlostí blesku. Bylo se opravdu stále na co dívat.

V Ndaka Safari můžete zahlédnout nejenom známou africkou velkou pětku tzv.”Big 5″, která se skládá ze lva, slona, buvola, leoparda a nosorožce, ale můžete také spatřit hyeny, gepardy (což není vůbec jednoduché), žirafy, zebry, přes 300 druhů ptactva a dalších několik stovek divokých zvířat.

Za každým rohem se skrývá nové dobrodružství, při kterém se vám doslova tají dech úžasem.

Nezapomenutelný zážitek je také umocněn díky zkušeným a znalým řidičům/průvodcům. Ti vám ukáží i ta nejméně dostupná místa na kolech otevřených jeepů, které dodávají pocit bezpečí, ale také pocit splynutí a bytí součástí divoké africké přírody.

Já jsem měla opravdu velké štěstí, že jsem zahlédla tolik nádherných zvířat, některé jen pár metrů či v pár případech centimetrů od vozu. Z “Big 5” jsem bohužel nespatřila jen leoparda, který se učitě musel zcela dokonale maskovat :).

Ze safari jsem si odvezla jeden z nejkrásnějších zážitků vůbec a také spoustu zajímavých informací o africké divočině. Byl to rozhodně jeden z nejsilnějších zážitků, který jsem kdy prožila a proto bych se teď o něj s vámi chtěla alespoň částečně podělit skrze video a fotky :).


Zajímalo by mě, jaké zvíře byste chtěli na safari zahlédnout vy? Máte nějaké vysněné? Pro mě to byla určitě lví rodinka :).

S úsměvem

Šárka

♠Click Here to Jump to the TOP/ Klikněte zde k přeskočení na začátek článku♠

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s