A View That Will Take Your Breath Away: Old City Hall Tower

CZ version(↓Click here to jump to the EN version):

Staroměstské náměstí v Praze je jednou z nejmalebnějších částí Prahy. To už ale mnoho z nás ví, že? 🙂 Víte však, kde byste hledali výhled právě na Staroměstské náměstí, při kterém se vám doslova tají dech?

Pokud ne, tak já vám o takovém místě povím.

Je to věž Staroměstské radnice, která je známá hlavně díky jedné z nejnavštěvovanějších památek v Praze – Pražskému orloji.

Staroměstská radnice v Praze měří téměř 70 metrů a uvnitř se skrývají historické sály s cennými malbami, pod radnicí je románsko-gotické podzemí a jak již bylo řečeno, najdete tu zmiňovanou gotickou věž s dechberoucí vyhlídkou nebo také gotickou kapli s pohledem na figury apoštolů (více info zde).

Věž Staroměstské radnice poskytuje opravdu unikátní výhled na naší “stověžatou Prahu” a mnoho lidí o tomto nádherném výhledu možná ani nikdy neslyšelo, což je velká škoda.

Já jsem byla na věži úplně poprvé a musím říci, že je to opravdu jeden z nekrásnějších pohledů na Prahu, který se vám může naskytnout, a že těch krásných výhledů v Praze není málo :).

Výhled z věže Staroměstské radnice je totiž něčím jiným než mnoho dalších pražských výhledů. Člověk si zde připadne, že se na Prahu dívá přímo z jejího “věžatého srdce” a ne jen z pohledu zpovzdálí.

Zážitkem je i výstup na věž, který můžete absolvovat buď pěšky a nebo moderním futuristickým výtahem. Já doporučuji zkusit obě varianty :).

Pokud byste ještě stále váhali, proč byste na věž měli zavítat, přikládám “důkaz místo slibů” aneb mé “stověžaté fotky” :)…


Tak jak se vám fotky líbí? Máte někdo taky tip na další krásnou vyhlídku v Praze nebo okolí?  Pokud ano, určitě mi dejte vědět, ráda se zase někam vypravím. 🙂

S úsměvem

Š.

P.S. Pokud byste raději nechtěli riskovat čekání dloooouhé fronty na lístek, doporučuji koupit výhodnější lístek online a nebo přijít brzy dopoledne (před udeřením celé, protože to všichni stojí u orloje:)) + studenti nezapomenout ISIC pro zlevněné vstupné

◊♦◊

EN version:

The Old Town Square in Prague is one of the most picturesque parts of Prague. Many of you probably already know that, don´t you? 🙂 Do you know tho, where you would find a viewpoint on the Old Town Square, which will take your breath away?

If not, then I will tell you about that place.

It is the Old City Hall Tower, which is known mainly due to one of the most visited sights in Prague: the Astronomical Clock.

The Old City Hall in Prague is almost 70 meters high. Inside, you can find historical halls with valuable paintings. Under the City Hall there is the Romanesque-Gothic underground and as I have already mentioned, a part of the City Hall is the Gothic Tower with a breathtaking view, as well as a Gothic Chapel with the view at the figures of the apostles (more info here).

The Old City Hall Tower provides a truly unique view of our “City of a Hundred Spires” although many people probably never heard of this spectacular viewpoint, which is such a pity.

It was my first time up there and I must say that, it really is one of the most beautiful views of Prague, which you might get the chance to see. And that means a lot because there is not a small choice of beautiful views of Prague :).

The view from the Old City Hall Tower is in fact something rather different than other Prague views. You can feel, that you see Prague right from its”one hundred spires heart” and not just from a distance.

The experience on its own is also the climb up to the tower. You can go either by foot or by a modern futuristic elevator. I suggest you to try both options :).

If you are still not sure whether you should visit the tower or not, I have some “proofs before promises” for you in the form of my own photos of “The City of a Hundred Spires” 🙂 …


Well, how do you like the pictures? Do you also have any good tips on other beautiful views of the Prague City or the surrounding area? If yes, please let me know, I am more than keen to go to see a new viewpoint, too 🙂

With a big smile

Š.

P.S. If you would rather not risk waiting in a looooong queue for a ticket. I recommend buying a cheaper ticket online, or come early in the morning (before the full hour hits the clock as everyone stands in front of the astronomical clock waiting for the “performance” :)) + a tip for students: do not forget your ISIC card to get a discounted admission.

♥♥♥

♠Click Here to Jump to the TOP/ Klikněte zde k přeskočení na začátek článku♠ 

2 Comments Add yours

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s