Amsterdam in 3 days: TOP Travel Must-Do’s & Tips

CZ version(↓Click here to jump to the EN version):

Berlíne, Londýne, Drážďany, Vídeň a další krásná města je mi to líto (nebo vlastně ani tolik ne:)), ale na můj top list evropských měst se do popředí dostává jedno naprosto okouzlující město známé tulipány, scénickými říčními kanály, větrnými mlýny, sýry, coffee shopy a uličkami lásky…Ano, je to Amsterdam! 🙂

Amsterdame, Amsterdame, kdo by to byl tušil? Za pouhé tři dny si mě naprosto okouzlil svými půvaby, kterých není málo!

Svoboda, porozumění, krása v detailu a zároveň jednoduchosti, otevřenost a vstřícnost!

Všechny tyto věci shrnují mé pocity z tohoto skvostného a davy přitahujícího místa. Je to město, kde si každý přijde na své. Od hipsterských, hippie zákoutí až po nóbl, luxus a modernu.

Já jsem toto místo už dříve navštívila, ale jen na skok. Má třetí nedávná návštěva byla však o něco delší a rozhodně více detailnější než ty předešlé. Také mě utvrdila v tom, že Amsterdam je krásný v každém ročním období. Podzim (období, v kterém jsem teď Amsterdam navštívila) dodává městu skvostně barevný šarm, který si určitě podmaní i letní milovníky tohoto města. 

Za 3 dny strávené v tomto jedinečném holandském městě jsem navštívila několik nádherných a unikátních míst a také jsem si odnesla několik zajímavých postřehů a tipů na různé aktivity. O to vše bych se teď s vámi chtěla podělit.

10 tipů na místa, kam se vyplatí zavítat:

1. Hlavní nádraží – Central Station

Amsterdamské hlavní nádraží je opravdovým centrem a srdcem celého města. Proudí tu dennodenně tisíce turistů a místních, ale také si bezpochyby všimnete toho neskutečného počtu jízdních kol (je jich tam opravdu několik tisíc). Všechny kola jsou zaparkovaná před nádhernou nádražní budovou, které je snad ještě krásnější večer za nočního osvětlení.

2. Vondel Park

Největší a rozhodně i nejznámější park ve městě je Vondel Park. Proudí tam ročně miliony návštěvníků a není se divit proč. Najdete tam několik příjemných kaváren a míst na odpolední či ranní kávičku/ čaj, sklenku vína nebo občerstvení, také místo v přírodě na meditaci a relax od městského ruchu a nespočetně mnoho přírodních zákoutí pro fotografické nadšence.

3. Místo plné muzeí – Museumplein

Na tomto místě se snoubí příroda, kultura a moderní design. Určitě doporučuji se jít na toto místo podívat, i když přímo neplánujete návštěvu žádného muzea, protože je tu stále hodně krásných věcí k vidění. Rijksmuseum,  The Van Gogh Museum a Stedelijk Museum jsou 3 nejznámější muzea, která zde můžete navštívit. Je tam také ale nové Moco Museum, které za mé přítomnosti vystavovalo exhibici moderního street umění Banksyho a Warhola.


4. Hlavní třída Damrak

Třídou Damrak byste si určitě měli za svůj pobyt projít. Je to tzv. “Červený koberec Amsterdamu”, který se táhne od již zmíněného nádraží až po Dam Square (náměstí), kde je k vidění Královský palác, Národní monument a Nieuwe kostel.

5. Přístav  v Amsterdamu

Amsterdamský přístav stojí také určitě za návštěvu. Část tohoto rozsáhlého přístavu leží za hlavním nádraží, kde můžete k průchodu použít tunel s krásnou typicky holandsky keramickou malbou v modré barvě.

6. The Red Light District neboli “Uličky lásky”

Tzv. “Uličky lásky” jsou v Amsterdamu jedním z nejvíce turisty navštěvovaných míst. V Evropě byste jen těžko hledali podobné veřejně známé uličky s legálně schválenými prostitutkami. Je to opravdu unikátní věc, kterou Holanďané otevřeně schvalují ve své legislativě. Návštěva těchto uliček je určitě pro mnohé velice kontroverzním tématem a každý by si měl na ni udělat svůj vlastní názor 🙂

7. Malebné říční kanály

Návštěva kanálů k Amsterdamu rozhodně patří. Tyto kanálové vodní cesty dodávají městu nádhernou až pohádkou atmosféru. Při procházce kolem kanálů můžete zavítat do zajímavých kaváren, restaurací, obchodů, obdivovat jedinečnou holandskou architekturu úzkých barevných domečků nebo třeba jen posedět na břehu kanálu a příjemně si odpočinout při sledování proplouvajících lodí.

8. The Hortus Botanicus – Botanická zahrada

Všichni milovníci květin, stromů, motýlů a jiných krásných přírodních úkazů tady si přijdete na své! Amsterdamská botanická zahrada, které byla v minulosti využívána pro pěstování lékařských bylin, v dnešní době nabízí nepřeberné množství exotických a tropických rostlin a nejen to. Najdete tu i skleník plných nádherných různobarevných motýlů. Určitě se sem vyplatí zavítat, jsem si jistá, že nebudete litovat.


9. Dům Rembrandta

Milovníci umění mohou také navštívit dům z jednoho z nejznámějších holandských ale i světových umělců Rembrandta. Jeho dům se nachází na cestě od Nového náměstí-Nieuwmarkt k již zmíněné botanické zahradě. Pokud nepůjdete dovnitř, můžete alespoň vyfotit fotku jeho krásně zbarveného domu, stejně tak jako já :).

10. Amstel – Plovoucí květinový trh

Krásně rozkvetlé květiny, a to především růže a tulipány, jsou jedním z poznávacím znamení Amsterdamu/celého Holandska. Pokud Amsterdam navštívíte v měsíci, kdy nejsou květiny v rozkvětu, stejně tak jako já (v říjnu), tak si můžete alespoň na tomto trhu koupit svojí vlastní sazenici tulipánu. Výběr z barev je opravdu rozsáhlý.

10 tipů na skvělé aktivity, které můžete podniknout kromě návštěv památek:

1.Projížďka kanálem (můžete koupit několik různých možností projížděk, zajímavá je například možnost hopping on-and-off projížďky na celý den, kdy můžete libovolně nastoupit a vystoupit, kdekoliv se vám zlíbí)

2. Ochutnejte Stroopwafles (lahodné medové sušenky, které můžete vyzkoušet i u nás v ČR (v Albertu)

3. Navštivte obchod s pravými holandskými sýry (tip: v každém obchodu se sýry najdete zdarma ochutnávku)

4. Kupte si oběd nebo svačinu v Albert Heijn Supermarketu (úžasný výběr za dobré ceny) a udělejte si picnic ve Vondel Parku 


5. Fotka s “I amsterdam” 3D nápisem vám v albu nesmí chybět :)) (tip:  jeden z těchto 3D nápisů je i přímo na Schiphole letišti. Pokud fotku pořídíte na letišti, budete mít jistotu, že nebude přeplněná davy lidí jako např. u stejného nápisu, který je před Rijks muzeem)

6. Navštivte jeden z mnoha Coffee Shopů (kavárna, ne-kavárna :), v holandských coffee shopech si můžete zakoupit legálně marihuanu. Není to rozhodně “atrakce” pro každého, ale určitě se vyplatí alespoň do jedné takové kavárny nakouknout a podívat se, jak to tam vlastně chodí :))

7. Projděte se večerním Amsterdamem (Amsterdam je večer nádherně osvětlený, některá místa se mi večer líbily snad ještě více než přes den např. hlavní třída Damrak)

8.Ochutnejte lahodné smoothies a infuzovanou vodu za pár “kaček” z Albert Heijn Supermarketu


9. Pokud máte rádi asijskou kuchyni – ochutnejte “Wok and Walk” nudle na několik způsobů

10. Nebojte se nakouknout do několika menších amsterdamských obchůdků (např. vintage oblečení aj.), najdete tam mnohokrát velmi zajímavé věci 🙂

Mé zajímavé holandské/amsterdamské poznatky + další tipy:

 • Lidé v Amsterdamu jsou nesmírně přátelští a nápomocní, pokud se chcete na cokoliv zeptat, rozhodně se nemusíte bát odmítnutí. Nejspíše se vám bude snažit pomoci i více lidí najednou 🙂
 • V Amsterdamu jezdí velice úzké tramvaje, buďte připraveni na projížďku, a to hlavně centrem, kde se možná budete trošku více tisknout k ostatním než u nás v ČR :).
 • V tramvajích je také systém check-in a check-out, při každém nástupu a výstupu přiložte lístek k terminálu.
 • Pokud se zdržíte v Amsterdamu více dní, kupte si hned vícedenní tramvajenku, ušetříte tak čas i peníze.
 • Mapu města zdarma seženete v červených obchodech Tour and Tickets info
 • Dobré ubytování u místních seženete přes Airbnb

Už jste také byli v Amsterdamu? Jaké jsou vaše TOP tipy na víkend v tomto unikátním městě?

Budu se těšit na vaše komentáře 🙂

S úsměvem

Š.

◊♦◊

EN version:

Dear Berlin, London, Dresden, Vienna and other beautiful cities, I am sorry (or actually not that much :)). My Top Travel List of European Cities has slightly changed,  as I am about to explain one of the most charming cities known for its tulips, scenic river canals, windmills, cheese, coffee shops and the Red Light District … Yes, it’s Amsterdam! 🙂


Amsterdam, who would have guessed that in just three days this place will absolutely enchant me with its beauty.

Freedom, understanding, beauty in the detail and simultaneous minimalism, openness, and helpfulness!

All these things sum up my feelings about this unique and crowd attracting city. It is a city where everyone finds things and places to enjoy. There is a huge variety of styles from hipster/hippie corners to posh, luxury and modernism.


I have already visited this place, but just for a quick visit. However, my third recent visit, was slightly longer and certainly more detailed than those previous ones. This visit also reassured me that Amsterdam is beautiful in every season. Autumn (the season, in which I have recently visited Amsterdam) gives to the city a gloriously colorful charm that certainly will conquer even the summer lovers of this city.

During those three days I spent in this extraordinary Dutch city, I visited several beautiful and unique places and got some observations and suggestions for interesting activities. I would like to share all of it with you now.

10 tips for places which are worth visiting:

1. The Central Station

The Amsterdam Central Station is a real centre and the heart of the city. Thousands of tourists and locals pass this place every single day. Without no doubts you will notice the incredible number of bicycles (several thousand) parked in front of the beautiful station building. This building is also very beautiful in the evening hours.


2. Vondel Park

The largest and certainly the most famous park in the city is the Vondel Park. Millions of visitors take a stroll in this park every single year and I have no wonder why is that so. There are several pleasant cafes and places for an afternoon or a morning cup of coffee/tea or a glass of wine, and also several places to have a snack or lunch. You can also find beautiful spots in the nature for some needed meditation and relax from the urban bustle as well as an innumerable number of splendid natural places to take photos of.


3. The Museumplein

This place combines nature, culture and the modern design. I definitely recommend to go to this place to take a look, even though if you do not plan to visit any museum. There is still a lot of beautiful things to see. The Rijksmuseum, The Van Gogh Museum, and Stedelijk Museum are the 3 most famous museums that you can visit. Therefore, there is also a new Moco Museum. This museum offered, when I visited Amsterdam in October, a contemporary street art exhibition of Banksy and Warhol artists.


4. Damrak 

Damrak is the main avenue and it is definitely a must-to-go whilst in Amsterdam. It’s called “The Red Carpet of Amsterdam”, which stretches from the already mentioned Central station to the Dam Square, where you can see the Royal Palace, the National Monument and the Nieuwe Church.


5. The Port of Amsterdam

Amsterdam’s port is also definitely worth a visit. Part of this large port is located behind the main railway station. In order to get to the port, you can use a tunnel where you can find one wall decorated with lovely typically Dutch blue-coloured ceramic.


6. The Red Light District 

The Red Light District in Amsterdam is one of the most visited attractions in the city. In Europe, you would hardly find similar publicly known streets with legally tolerated prostitutes. It’s a really unique Dutch thing, which is accepted in their legislation. A visit of these streets certainly brings up many controversial thoughts, and everyone should make up their mind about it on their own 🙂


7. The Scenic River Canals

A visit of canals definitely belongs to the top things to do in Amsterdam. These canal waterways give to the city a wonderful almost a fairy tale atmosphere. While walking around the canals you can visit the interesting cafes, restaurants, shops, admire the unique Dutch architecture of the narrow colorful houses, or just sit on the bank of the canal and comfortably relax while watching the ships go by.

8.The Hortus Botanicus – Botanical Gardens

All lovers of flowers, trees, butterflies and other beautiful natural phenomena you are going to be satisfied in there! Amsterdam Botanical Garden, which was previously used for growing medicinal herbs, nowadays offers a wealth of exotic and tropical plants, and much more. There is also a greenhouse filled with beautiful multi-colored butterflies. Definitely worth a visit here, I’m sure you will not regret it.

9. Rembrandt House
Art lovers can also visit the home of one of the most famous Dutch as well as international artists- Rembrandt. His house is located on the way from the New Square Market-Nieuwmarkt to the already mentioned botanical gardens. If you won´t go inside, you can at least take a photo of his beautifully colorful house, just like I took :).

10. Amstel – The Floating Flower Market

Beautifully blooming flowers, especially roses and tulips, are one of the main signs of Amsterdam/Netherlands. If you visit Amsterdam in a month when the flowers are not in the bloom, so as I did (in October), you can at least buy your own tulip seedling. The choice of colors is really extensive.


10 tips for great activities apart from the sightseeing:

1. A Canal Boat Tour (You can buy several different boat tour options. An interesting option is the one-day hopping on-and-off boat ride as you can freely embark and disembark anywhere you like.)2. Taste Stroopwafles (delicious honey cookies, you can taste them even in the CZ (in the Albert Supermarket)

3. Visit a store with the real Dutch cheese (a tip: there is a free cheese tasting in every shop)


4. Buy your lunch or a snack in the Albert Heijn Supermarket (there is an amazing selection of food for a good price) and take a picnic in the Vondel Park


5. Take a photo with the  “I amsterdam Sign” 🙂 (a tip: one of these signs is directly at the Schiphol airport, and if you take a photo there, you can be sure that your photo won´t be crowded with people like it is in front of the Rijks museum)


6. Visit one of the many Coffee Shops (It is not an ordinary café 🙂 In the Dutch coffee shops you can legally buy marijuana. It´s definitely not an “attraction” for everyone, but it’s worth at least to take a peek inside of one of the coffee shops and see how it actually looks like in there :))


7. Take a stroll through the Amsterdam streets in the evening hours (Amsterdam is beautifully lit in the evening, I even liked some places in the evening more than during the day, e.g. Damrak )


8.Taste delicious smoothies and infused water bottles for a song in the Albert Heijn Supermarket


9. If you love Asian cuisine – try the Wok and Walk Noodles prepared in several ways

10. Do not be afraid to peek into some smaller Amsterdam shops (e. g. Vintage clothing shops etc.). You will certainly find many interesting things in most of them 🙂


My interesting Dutch / Amsterdam findings + Some Additional Tips:

 • People in Amsterdam are extremely friendly and helpful, if you want to ask anything/any advice and so on, definitely do not be afraid of a rejection. Most likely you will be helped by more people than you actually needed 🙂
 • Amsterdam trams are really narrow, so be prepared for a ride, especially in the centre, where you may feel a bit squished :).
 • The trams operate in a check-in and check-out system, so don’t forget to scan your ticket at the attached terminal when you enter and exit the tram. 
 • If you stay more days in Amsterdam, you can immediately buy the multi-day tram pass, it will save your time and money.
 • You can get free city maps in the red “Tour Tickets and Info” stores (which are almost at every corner)
 • You can find a good accommodation with locals through Airbnb


Have you already been to Amsterdam? What are your TOP tips for the weekend in this unique city? I look forward to your comments 🙂

With a big smile

Š.

♠Click Here to Jump to the TOP/ Klikněte zde k přeskočení na začátek článku♠ 

7 Comments Add yours

 1. Aneta Benešová says:

  Šárí krásný článek a nádherné fotky. My jsme byli v Amsterdamu v březnu a bylo hrozná zima, ale i tak mě město dostalo, stejně jako tebe. Doplnila bych ještě, že stojí za shlédnutí Dům Anny Frankové, který ve mě zanechal obrovskou dávku emocí. Mínusem je, že se musí vystát dost dlouhá fronta (přes hodinu), protože zájem je obrovský. Měj se krásně, A.

  Like

  1. Active Curls says:

   Anet, moc děkuji! Do domu Anny Frankové jsem také chtěla zajít, ale jak sama říkáš, byla tam opravdu dlouhá fronta a zrovna jsme měli krásný slunečný den. Tak to nechávám až na příště 🙂 Doufám,že se máš krásně! Xx
   Pa Š.

   Like

 2. Marleen says:

  Hi Sarka,

  Nice to read your experiences of Amsterdam 🙂

  Like

  1. Active Curls says:

   Hello Marleen, thank you so much! I really loved my weekend in Amsterdam. It is an amazing city 🙂 I will definitely come back asap! Hope you are well xx

   Like

 3. Adam V says:

  Sari super tipy!
  Doporucuju vyzkouset krome stroopwaffels jeste Bitterballs (takove smazene kulicky z masove smesi s horcici) a Haring (syrovy sled s cibuli). Prodavaji se temer vsude po ceste od Hl.nadrazi az po Rijskmuseum (I Amsterdam).

  Like

  1. Active Curls says:

   Děkuji moc, Ádo! Určitě příště vyzkouším 😉

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s