Signal Festival in Prague 2016

CZ version(↓Click here to jump to the EN version):

Světelná show, barevné efekty, moderní design, spousta lidí, chladná noc, dramatická hudba a ojedinělá atmosféra.

Tak jsem prožívala svůj první ročník Signal Festivalu v Praze, který se konal od 13.10 do 16.10. 2016 (více info zde).

O tomto festivalu jsem se dozvěděla náhodně přes Facebook. Moc se mi celý koncept propojení nových technologií, moderního umění, historických a jiných kulturních míst Prahy líbil a už dříve jsem viděla fotky na sociálních sítích z předešlých 3 ročníků festivalu, které na mě udělaly velký dojem.

Rozhodla jsem se tedy zavítat letos alespoň na jeden večer, který jsem bohužel jako jediný měla v daném termínu volný. Takže tak jsem si alespoň na chvíli vyzkoušela být součástí této velmi zajímavé události.

Trošku mě mrzí, že jsem nemohla festival navštívit i zbývající večery, jelikož jsem za ten jeden volný večer stihla shlédnout pouze 3 instalace z neskutečných 22, i tak to však stálo za to.

Největší dojem na mě udělala světelná show na kostele sv. Ludmily, který stojí na Náměstí Míru (více o této instalaci zde pod číslem 21).

Určitě plánuji, že pro další ročníky si nechám více prostoru v diáři, abych měla šanci vidět i jiné ojedinělé světelné instalace.

Takže příští rok na Signal Festivalu, ahóóój! 🙂

Š.

◊♦◊

EN version:

Light shows, various colored effects, modern designs, lots of people, a cold night, dramatic music and an unique atmosphere.

That was the experience from my very first visit of Signal Festival in Prague. The festival took place from the 13.10.to the 16.10. 2016 (more info here).

I have accidentally noticed this event on Facebook and I really fancied the whole concept of connecting new technologies, modern art, and historical monuments, as well as other cultural places in Prague. I have also seen some interesting photos from the previous 3 years of this festival, which made a great impression at me.

I decided to visit this year of the festival at least for one night when I was available. So like that, I got to experience it for myself and was part of this very interesting event.

It was quite a pity that I could not visit the other remaining evenings of the festival, as I could only see 3 installations from an incredible 22 of them, but it was still really worth it.

The biggest impression left on me, was the light show on the church of St. Ludmila, which is located at Náměstí Míru (more about this installation here under the number 21).


I am definitely planning to come back for upcoming years of this festival and I will leave more space in my diary for it, thus I will be able to visit as many other interesting light installations as possible.

So, see you at Signal Festival next year guys, ciaooo! 🙂

Š. 

♠Click Here to Jump to the TOP/ Klikněte zde k přeskočení na začátek článku♠ 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s