Easy Tips on How to Take Awesome iPhone Photos

CZ version (↓Click here to jump to the EN version):

Dnes jsem si pro vás připravila něco z trošku jiného soudku.

Jelikož máme moderní dobu chytrých telefonů a úroda “ukousnutých jablíček” se neustále zvětšuje, tak jako jeden z mnoha těchto “jablíčkových nadšenců” jsem si připravila pár osobních a velice jednoduchých tipů a rad na to, jak zkvalitnit výsledné fotky s iPhonem.

Možná je znáte, možná ne, tady jsou (doufám, že vám nějaké přijdou vhod):

♣1. Před focením zkontrolujte, jestli máte čistou čočku fotoaparátu (např. otisky od prstů a jiné šmouhy).

♣2. Pokud fotíte za špatného počasí nebo ve tmě s bleskem, zkontrolujte jestli vám váš kryt/pouzdro (pokud nějaké máte) nedělá na fotce bílé či jinak barevné odlesky (mně se to takto stávalo s koženým pouzdrem, musela jsem ho vždy na fotky s bleskem sundat).

♣3. Přední kameru se snažte nepoužívat, jelikož má velice špatné rozlišení. Raději vždy použijte tu zadní.

♣4. Zkuste také na iPhonu “nezoomovat”, získáte tak kvalitnější fotky. Pokud potřebujete fotku z větší blízkosti, spíše se k fotografovanému objektu přibližte vy nebo fotku později ořízněte.

♣5. Při focení se dotkněte místa na displeji, kam se má fotoaparát zaměřit, zajistíte tím lepší ostrost fotografovaného objektu + touto funkcí můžete také měnit osvětlení vaší fotky (pokud se zaměříte/kliknete na světlý objekt, fotografie se ztmaví a naopak)

♣6. Jas můžete měnit také tak, že se dotknete obrazovky tam, kam se má fotoaparát zaměřit, poté se vám zobrazí čtvereček s ikonou slunce, tuto ikonu můžete kontrolovat tahem prstu nahoru a dolu, čímž změníte jas fotografie.

♣7. Zapněte si v nastavení fotoaparátu zobrazení mřížky pro lepší kompozici.

♣8. Nezapomeňte, že fotografie vznikne, až po sundání prstu ze spoustě (zkuste tedy mobilem nepohybovat, pokud máte prst na spoušti, zamezíte tak vzniku rozmazaných obrázků).

♣9. Fotografovat můžete také použitím tlačítek hlasitosti + a – a to přímo na iPhonu nebo také na iPhone sluchátkách (super na “selfiečka” haha)

♣10. Zmáčknutím domovského kulatého tlačítka a tlačítka zamknutí vyfotíte obrazovku vašeho telefonu.

Pokud chcete, aby vaše fotografie “přišly více k životu”, doporučuji upravit jejich jas, kontrast a saturaci (v různých aplikacích či přímo ve fotoaparátu iPhonu).

+ Tipy na super appky pro úpravu fotografií:

1. Instagram (kde mě najdete jako @ activecurls)

2. Snapseed

3. Pixlr

4. VSCO

5. Afterlight

◊♦◊

EN version:

Today I have prepared for you a little bit of a different post.

Since we have a modern era of smart phones and the number of people with a “half eaten apple” phone is constantly growing, so I, as one of those many apple enthusiasts, have written down few of my personal easy tips and advice on how you can reach better quality and unique looking pictures taken with an iPhone.

Maybe you might already know some of those things or maybe not, here they are (I hope that some of those will come handy to you):

♣1. Before taking any picture, check the cleanliness of your lens (fingerprints etc.).

♣2. If you shoot in bad weather or in the night with flash,  check if your case/cover (if you have any) does not create any white or other colored reflections (it happened to me when I had a flip leather case, I always had to take it off in order to take a picture with flash).

♣3. Try to not to use the front iPhone camera, it has very poor resolution. It is always better to take pictures with the back camera.

♣4. Try to not use the iPhone zooming function in order to get better quality pictures. If you need to zoom in, go closer to the object on your own or crop the picture later.

♣5. Whilst taking a photo tap on the iPhone screen to put the focus on the object + you can also change the lighting of your photos by tapping the focus points on the screen (if you focus on a bright object the image darkens and vice versa)

♣6. Brightness can also be changed by touching focus point on the screen and by doing that, there is going to appear a little square with a sun icon. By dragging this sun icon up and down with your finger, the brightness of the picture changes. 

♣7. To create a better composition, turn on the grid option in the iPhone photo setting.

♣8.  Remember that your picture is snapped only after removing your finger from the shutter button (thus try to not move the iPhone whilst holding the shutter button in order to avoid blurry images).

♣9. To take a photo you can also use the volume buttons + and – directly on the iPhone or on the iPhone earphones (it´s awesome for selfies haha).

♣10. By pressing the home button and the lock screen at the same time you can take a photo of your iPhone screen.

If you want to bring more life into your photos, I advise you to adjust the brightness, contrast and saturation (use different applications or directly on the iPhone camera setting).

+ Tips for some cool photo editing apps:

1. Instagram (where you can find me @ activecurls)

2. Snapseed

3. Pixlr

4. VSCO

5. Afterlight

 

♠Click Here to Jump to the TOP/ Klikněte zde k přeskočení na začátek článku♠ 

One Comment Add yours

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s