Lose your Head over Longboarding 

CZ version(↓Click here to jump to the EN version):

Hlava v oblacích, nohy na prkně, kolem příroda, v mysli čisto, klid a mír.

 To je pro mě longboarding.

I když nejsem žádný profík, a prostě se jen tak ráda projíždím venku v přírodě a v úplně nejlepším případě kolem pláže (hlavně té jihoafrické :-)), tak jsem si longboarding jednoduše zamilovala a mám s ním spojené jen samé krásné vzpomínky.

Ze začátku to pro mě byla jenom taková “záplata” za můj milovaný snowboarding, který mi v létě tolik chyběl. Postupně jsem se ale do této dlouhé desky se širokými kolečky zakoukala natolik, že přemýšlím o zakoupení mého nového pražského “parťáka na kolečkách”, jelikož můj jihoafrický zůstal v rodné domovině. Ten pocit z jízdy mi tu chybí.

V JAR jsem jezdila na “longu” úplně nejradši. Nejen kvůli tomu, že jsem měla s sebou toho nej nej společníka a longboardovýho profíka :-), ale také proto, že promenáda kolem oceánu, a to jak v Durbanu tak i v Kapském Městě, nabízí naprosto dechberoucí výhledy a úžasnou atmosféru.

Když jsem byla v Durbanu, tak jsem si šla občas kolem promenády zaběhat a poté se ještě alespoň na chvilku povozit na “prkénku”. Někdy jsem byla zase jenom na longboardu, kdy jsem se projela z jednoho konce promenády na druhý (asi 10 km) a po celou dobu jsem si se sluchátky na uších poslouchala mojí oblíbenou hudbu a užívala si tu krásnou longboardovou svobodu. Občas jsem se i cestou stavila nakouknout do tamějších afrických obchůdků a nebo jsem si udělala pár pobřežních obrázků na památku. Tak mi bylo moc fajnově :-).

V zimě snowboard, v létě longboard a taky surf…ale o mé jízdě ve vlnách až zase někdy příště 🙂

Teď už jen – pojďme se vozit, pojďme se bavit :))

S úsměvem,

Š.

◊♦◊

EN version:

My head is in the clouds, my feet are on the board, surrounded by nature, my mind is clear, everywhere is just peace & calm.

All of this is longboarding for me. 


Even though I am no pro and I just simply like to go for a ride out in the countryside or in the very best case, on a beach promenade (especially in South Africa :-)), I simply fell in love with longboarding and I only have fond memories connected with it.


At the beginning it was just some kind of a “patch or bandage” on my beloved snowboarding, which I missed so much in the summer. However, I started to gradually fall for this board with the wide wheels, so much that I am thinking of buying a new Prague “partner on the wheels”, since my African one stayed in its native homeland. I am missing the feeling of the ride.


In South Africa, I enjoyed the rides on the longboard the most. Not only because I had the best of the bests companion and a longboard pro with me 🙂, but also because the promenade along the ocean, both in Durban and in Cape Town, offers an absolutely breathtaking views and an amazing atmosphere.


While in Durban, I sometimes used to go jogging along the promenade, and then for at least a little skate on my board. I also sometimes, decided to enjoy just the board, and take a ride from one end of the promenade to the other (about 10 km). The whole time I was listening to my favorite music in my earphones and enjoying the beautiful freedom of longboarding. From time to time, I even stopped by peek into the small local African stores, or to take a few pictures of the seaside. It was such a great time for me. 


In winter, there is snowboarding for me. In summer, there is longboarding, and also surfing… but more about my experience riding the waves some other time.

The time is up, so let´s spin those wheels and go for a ride :))

With a big smile,

Š.

♠Click Here to Jump to the TOP/ Klikněte zde k přeskočení na začátek článku♠ 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s