Hello blogosphere :) 

CZ version(↓Click here to jump to the EN version):

Ahoj všichni v blogosféře 🙂

Tak a je to oficiální, dneškem počínaje se stávám blogerkou a jsem z toho nadšená!
Pro začátek si myslím, že by bylo vhodné, abych se představila.

Moje jméno je Šárka. Pocházím z malého východočeského městečka v Orlických horách. Momentálně žiji v Praze a od roku 2013 se stala mým druhým domovem Jihoafrická republika, která je pro mě i velkou srdeční záležitosti.

Proč Active Curls? Protože jsem akční člověk, který ze všeho nejradši sportuje, cestuje a fotí. Jsem tak trochu adrenalinový nadšenec a vždy jsem pro každé nové dobrodružství. Jsem osoba, která se nebojí zkoušet nové věci a jít za hranice svých možností. Jsem odhodlána jít si za splněním svých snů a to je i jeden z důvodů, proč začínám psát tento blog. A Curls? To už vás asi napadlo při pohledu na moji fotku. Kudrnaté vlasy jsou a vždy byly takovou mou výjimečností, podle které si mě lidé dobře pamatují, takže mé vlasy určitým způsobem ovlivnily to, kým dnes jsem 🙂

Na blog budu sdílet mé dosavadní dobrodružství a poznání z cest, tipy pro fit tělo a mysl, mé fotografie a také rady a tipy na akce, výlety a jiné skvělé věci. Doufám, že vás mé příspěvky zaujmou, inspirují nebo třeba dodají alespoň kapku kuráže k realizování vašich snů.

Takže, let the blogging fun begin! 🙂

S úsměvem

Š.

◊♦◊

EN version: 

Hello to all of you in the blogosphere 🙂

So, it’s official, I am becoming a blogger and I am very excited about that! I guess, it is only appropriate to introduce myself at the beginning.

My name is Sarka. I come from a small town in the Eagle Mountains in the eastern part of the Czech Republic. Currently, I am living in Prague. Since 2013, South Africa has become my second home and also a large part of my life.

Why Active Curls? Because I am an active individual who enjoys sport, travelling and photography. I am some what an adrenaline junkie and I am someone who is always keen for a new adventure. I am an individual who is always trying to learn and push my boundaries. I am determined to follow my dreams and that is also one of the reasons why I am starting to write this blog. And Curls? I guess you could manage to figure that out on your own just by looking at my picture. Curly hair is and has always been some kind of “Unique” factor of mine, which on many ways has shaped who I have become today 🙂

On my blog I will share my adventures and experience from my travels, tips for a fit body and mind, photographs and also recommendations and tips for events, trips and other awesome things. I hope that my posts will catch your eye, inspire you or maybe give you a little bit of courage to realise your own dreams.

So, let the blogging fun begin! 🙂

With a big smile,

Š.

Follow my blog with Bloglovinimg_0048

♠Click Here to Jump to the TOP/ Klikněte zde k přeskočení na začátek článku♠ 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s